• Medlemslogin
Søg
Bryggeriforeningen
  • Nyheder
  • Drikkevarer
    • Øl
    • Læskedrik
    • Vand
  • Tal
    • Tal om drikkevarebranchen
    • Tal om øl
    • Tal om læskedrikke
    • Tal om vand
    • Tal om miljø & emballage
  • Ansvarlighed
  • For medlemmer
  • Foreningen
  • Kontakt
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Søg
  • Menu Menu

Færre danske bryggerier

Aktuelt, Drikkevarebranchen, Tal
Graf over antallet af danske bryggerier fra 2000 til 2025

Antallet af danske bryggerier faldt i 2025 for tredje år i træk. Især bureaukrati og høje omkostninger presser små bryggerier. Men samtidig har paletten af forskellige øl næppe været større.

I 2025 var der flere danske bryggerier, som skænkede deres sidste øl og lukkede for hanerne, end der opstod nye bryggerier, som åbnede hanerne og serverede deres første øl.

Sidste år kunne forbrugerne vælge mellem øl fra 207 bryggerier i Danmark, hvilket er 13 færre end i 2024, viser en optælling foretaget af Bryggeriforeningen ved årsskiftet.

Dermed fortsætter nedgangen i antallet af danske bryggerier, der toppede i 2022 med 261 bryggerier efter en konstant stigning siden årtusindeskiftet.

”Branchen er presset fra alle fronter: Høje råvarepriser, ustabile geopolitiske forhold, stor konkurrence og ikke mindst bureaukratisk modvind. Vi oplever EU-regulering og implementering af den, som kan få meget negative konsekvenser for en stor mængde arbejdspladser. Det kan kvæle ildsjæle og bremse innovationen i en branche, som vi i Danmark elsker at fremhæve som en succeshistorie”, siger Jakob Houmøller, direktør for Gamma Brewing Co. og repræsentant for de små og mellemstore bryggerier i Bryggeriforeningens forretningsudvalg.

Små bryggerier og lokalsamfund rammes

Også Philip Hulgaard, der er direktør i bryggeriet ÅBEN og den anden udvalgsrepræsentant for de små og mellemstore bryggerier i Bryggeriforeningen, hæfter sig ved det bureaukratiske mareridt, som især mikrobryggerierne befinder sig i.

”Det er trist, når bryggerier må lukke – særligt når en medvirkende årsag er, at der stilles voksende krav til administrative processer såsom indberetningspligt. Vi bruger tid og ressourcer, som vi i langt højere grad ønsker at bruge på produktudvikling eller andre værdiskabende aktiviteter. Heldigvis afspejler udviklingen i branchen også en voksende modenhed, der giver plads til andre tendenser, hvor særligt det alkoholfrie sortiment får lov til at fylde, og hvor samarbejder på tværs af bryggerier bliver vigtigere end nogensinde før”, siger han.

Langt de fleste af de bryggerier, der hidtil er lukket, er så små, at de ikke har kunnet opnå medlemskab af Bryggeriforeningen. Alligevel ærgrer det foreningens direktør, Nick Hækkerup, at der siden 2022 netto er blevet 54 færre bryghuse i Danmark.

”De små bryghuse ligger ofte i mindre byer og på småøer, hvor de bidrager positivt til ikke bare jobskabelse og økonomisk vækst, men også til den lokale samhørighed”, siger Nick Hækkerup.

Paradoksalt nok sker nedgangen i antallet af danske bryggerier i en tid, hvor interessen for at besøge ølbarer med spændende øl er markant stigende, og hvor udvalget af øl næppe har været større – således satte antallet af forskellige julebryg rekord i december 2025 med hele 219 øl at vælge imellem.

Graf over bryggerier 2025 fordelt på landsdele

09/01/2026/af Amalie Devantier
Del artiklen på sociale medier
  • Del på Facebook
  • Del på LinkedIn
https://bryggeriforeningen.dk/wp-content/uploads/2022/05/Graf-over-antal-bryggerier-2000-2025-1.png 433 613 Amalie Devantier https://bryggeriforeningen.dk/wp-content/uploads/2020/04/logo-bryggeriforeningen-black.png Amalie Devantier2026-01-09 11:57:062026-01-09 11:57:06Færre danske bryggerier

Nyeste

  • Færre danske bryggerier
  • Danske EU-politikere kæmper for pantsystemet
  • Rekord i antal julebryg
  • Øl gennem den danske kulturhistorie
  • Læskedrikreklamenævnet indgår samarbejdsaftale med Forbrugerombudsmanden

Kategorier

  • Aktuelt
  • Drikkevarebranchen
  • Emballage
  • Forbrug
  • Læskedrik
  • Mad og Øl
  • Marked
  • Miljø
  • Øl
  • Salg og afgifter
  • Samfund
  • Tal
  • Vand
  • Viden

Bryggeriforeningen

Faxehus
Gamle Carlsberg Vej 16
DK-1799 København V

CVR: 4892 3518

T: +45 3033 8511

M: info@bryggeriforeningen.dk

Vilkår og persondatapolitik

Cookiepolitik

Besøg også

Den Skandinaviske Bryggerhøjskole 

Alkoholpartnerskabet

Alkoholreklamenævnet

Læskedrikreklamenævnet

Følg os

Link to: Danske EU-politikere kæmper for pantsystemet Link to: Danske EU-politikere kæmper for pantsystemet Danske EU-politikere kæmper for pantsystemetMorten Løkkegaard, medlem af Europa-Parlamentet (MEP/europaparlamentariker) for partiet Venstre kæmper kæmper for pantsystemet
Scroll to top Scroll to top Scroll to top
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrér tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Se præferencer
  • {title}
  • {title}
  • {title}