• Medlemslogin
Søg
Bryggeriforeningen
  • Nyheder
  • Drikkevarer
    • Øl
    • Læskedrik
    • Vand
  • Tal
    • Tal om drikkevarebranchen
    • Tal om øl
    • Tal om læskedrikke
    • Tal om vand
    • Tal om miljø & emballage
  • Ansvarlighed
  • For medlemmer
  • Foreningen
  • Kontakt
  • Click to open the search input field Click to open the search input field Søg
  • Menu Menu

Hvid Januar giver tørst efter alkoholfri øl

Aktuelt, Forbrug, Marked, Øl, Samfund, Tal

Hvid Januar giver bryggerierne et mersalg af alkoholfri øl på omkring 30% til butikkerne. Men også i årets øvrige måneder stiger salget pænt. I 2024 solgte bryggerierne 8,7% mere alkoholfri øl end året før.

Butikkerne har fyldt deres lagre godt op med alkoholfri øl for at imødekomme øl-tørstige forbrugere, der holder Hvid Januar – altså undgår alkohol i årets første måned.

I december solgte bryggerne 27,3% mere alkoholfri øl til detailhandlen end i en gennemsnitlig måned i 2024, viser tal fra Bryggeriforeningen. I forhold til måneden før var det alkoholfri salg hele 38,1% højere.
”Mersalget til Hvid Januar er et tydeligt tegn på, at bryggerierne er i stand til at levere et alkoholfrit alternativ, som forbrugerne er glade for”, siger Bryggeriforeningens direktør, Nick Hækkerup.

Salget af alkoholfri øl er steget hvert eneste år siden 2014, og 2024 var ingen undtagelse, idet det totale salg af alkoholfri øl fra Bryggeriforeningens medlemmer steg med 8,7% til lige over 9 millioner liter. Dermed er salget næsten femdoblet på ti år.

I takt med at bryggerne bliver dygtigere til at brygge velsmagende alkoholfri øl, får forbrugerne et større udbud at vælge imellem. I 2024 bryggede Bryggeriforeningens medlemmer 78 forskellige alkoholfri øl, hvilket er 10 flere end året før. De dækkede næste hele spektret af øltyper – lige fra Pilsner og Classic over de humleprægede typer, India Pale Ale (IPA) og Lys Ale, og til syrlige øl. Endnu skylder bryggerierne dog danskerne en alkoholfri Stout.

Langt de fleste alkoholfri øl bliver sandsynligvis nydt derhjemme, idet 86,2% af de alkoholfri øl købes i butikkerne, mens 13,8% serveres på barer, caféer og restaurationer.

16. januar 2024

 

16/01/2025/af Charlotte Mundt
Del artiklen på sociale medier
  • Del på Facebook
  • Del på LinkedIn
https://bryggeriforeningen.dk/wp-content/uploads/2022/04/paa-2.png 3600 4800 Charlotte Mundt https://bryggeriforeningen.dk/wp-content/uploads/2020/04/logo-bryggeriforeningen-black.png Charlotte Mundt2025-01-16 12:49:132025-01-16 12:49:53Hvid Januar giver tørst efter alkoholfri øl

Nyeste

  • Færre danske bryggerier
  • Danske EU-politikere kæmper for pantsystemet
  • Rekord i antal julebryg
  • Øl gennem den danske kulturhistorie
  • Læskedrikreklamenævnet indgår samarbejdsaftale med Forbrugerombudsmanden

Kategorier

  • Aktuelt
  • Drikkevarebranchen
  • Emballage
  • Forbrug
  • Læskedrik
  • Mad og Øl
  • Marked
  • Miljø
  • Øl
  • Salg og afgifter
  • Samfund
  • Tal
  • Vand
  • Viden

Bryggeriforeningen

Faxehus
Gamle Carlsberg Vej 16
DK-1799 København V

CVR: 4892 3518

T: +45 3033 8511

M: info@bryggeriforeningen.dk

Vilkår og persondatapolitik

Cookiepolitik

Besøg også

Den Skandinaviske Bryggerhøjskole 

Alkoholpartnerskabet

Alkoholreklamenævnet

Læskedrikreklamenævnet

Følg os

Link to: Antallet af danske bryggerier falder Link to: Antallet af danske bryggerier falder Antallet af danske bryggerier falderTomt bryggeri Link to: Store regionale forskelle på øl-udbud Link to: Store regionale forskelle på øl-udbud Skål i ØlStore regionale forskelle på øl-udbud
Scroll to top Scroll to top Scroll to top
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrér tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Se præferencer
  • {title}
  • {title}
  • {title}